Tyrimas: tarp stipriausių ir dažniausiai patiriamų Lietuvos gyventojų fobijų – viešojo kalbėjimo baimė

Tyrimas: tarp stipriausių ir dažniausiai patiriamų Lietuvos gyventojų fobijų – viešojo kalbėjimo baimė

Lietuvos gyventojai labiausiai bijo prarasti svarbius dokumentus ir asmeninius daiktus, mirties ir netekti darbo. Ketvirtąją sąrašo poziciją užima viešasis kalbėjimas; lenkiantis tokias plačiai paplitusias fobijas kaip vorų, gyvačių, žiurkių ir kitų gyvūnų baimė, taip pat aukščio, senėjimo, skrydžio lėktuvu, kraujo ir vaistų leidimo baimės. Nors viešojo kalbėjimo baimė ir nėra pati didžiausia lietuvių fobija, gyventojai ją sukeliančiose situacijose atsiduria bene dažniausiai – kalbėti viešai dažnai arba kartais tenka 61 proc. apklaustųjų. Tokią padėtį atskleidžia lyderystės ir viešojo kalbėjimo klubo „First Toastmasters of Lithuania“ iniciatyva atliktas visuomenės nuomonės tyrimas.

„Dauguma žmonių, sakančių kalbas ar pranešimus didesnėms ar mažesnėms klausytojų grupėms patiria įtampą. Dažnai girdime tvirtinant, kad žmonės kalbėti viešai bijo labiau negu begemotas bijojo skiepų, tad nutarėme tai patikrinti. Pirmą kartą Lietuvoje atliktas tokio pobūdžio tyrimas liudija, kad viešasis kalbėjimas, nors ir nėra pati stipriausia fobija, vis dėlto sukelia diskomfortą daugeliui gyventojų, juolab, kad žmonių akistatos su šią baimę sukeliančiomis situacijomis yra gerokai dažnesnės nei, pavyzdžiui, darbo ar svarbių dokumentų praradimas“, − komentuoja Laurynas Ivinskis, lyderystės ir viešojo kalbėjimo klubo „First Toastmasters of Lithuania“ prezidentas.

Tyrimą šiemet atliko rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Kantar TNS“. Gyventojų apklausos duomenimis, lietuviams dažniausiai viešai kalbėti tenka darbe, bendraujant su klientais – 48 proc. apklaustųjų nurodė šiomis aplinkybėmis kalbantys dažnai ar gana dažnai. Taip pat – švenčių metu, šeimos narių, giminių ar artimųjų auditorijai (45 proc.) ar vakarėliuose, susitikimuose su draugais, pažįstamais (42 proc.). Tokiose situacijose apklaustieji teigia kalbantys be didesnio streso ar baimės.

Rečiausiai respondentams tenka kalbėti klausytojų auditorijoms konferencijose, seminaruose ar viešuose renginiuose. Tačiau kalbėjimas būtent tokios aplinkybėmis respondentams ir kelia didžiausią nerimą.

„Tyrimo rezultatai puikiai atspindi ryšį tarp baimės ir patirties: kuo jos daugiau, tuo mažesnę įtampą jaučiame kalbėdami įvairioms klausytojų grupėms. Matyti ir tendencija, kad kuo dažniau tenka kalbėti, tuo geriau vertinami ir asmeniniai viešojo kalbėjimo įgūdžiai. Tarptautinio klubų tinklo „Toastmasters“ narių patirtis tai akivaizdžiai patvirtina: efektyviausias, jei ne vienintelis būdas sumažinti viešojo kalbėjimo keliamą stresą ir lavinti šios srities įgūdžius yra praktika – sakyti kalbas kuo įvairesnėms auditorijoms ir kuo įvairesnėmis aplinkybėmis“, − pažymi L. Ivinskis.

Apklausos dalyviai savo viešojo kalbėjimo įgūdžius vertina gana kukliai – vidutiniškai 6 balais iš 10. Labai gerai savo įgūdžius vertinat tik kas dešimtas respondentas. L. Ivinskio teigimu, puikią terpę įgyti praktinės viešojo kalbėjimo patirties ir lavinti retorikos įgūdžius suteikia viešojo kalbėjimo entuziastų bendruomenės. Klubas „First Toastmasters of Lithuania“ telkia dešimtis skirtingo amžiaus, pačių įvairiausių profesijų ir pomėgių žmones, siekiančius tobulinti viešojo kalbėjimo ir lyderystės įgūdžius. Reguliariai rengiamuose klubo susitikimuose „First Toastmasters of Lithuania“ nariai lavinasi sakydami tiek pasiruoštas kalbas, tiek ir kalbėdami ekspromtu bei gaudami grįžtamąjį ryšį – kolegų pasiūlymus ir patarimus tolesniam tobulėjimui.

Šiuo metu „First Toastmasters of Lithuania“ klubo nariai konsultuoja inovatyvių idėjų renginio „TEDxISM“ pranešėjus. Spalio 21 dieną vyksiančioje „TEDxISM“ konferencijoje dalyvauja net 18 pranešėjų iš Olandijos, JAV, Didžiosios Britanijos ir Lietuvos.

Vilniuje 2008 m. įkurtas klubas „First Toastmasters of Lithuania” priklauso pasauliniam tinklui „Toastmasters International“, vienijančiam apie 16400 klubų 141 šalyje. Per daugiau nei veiklos 90 metų ši organizacija daugiau kaip 4 milijonams žmonių padėjo tapti geresniais kalbėtojais ir lyderiais.

Related Posts

No posts were found for display