Laimos įspūdžiai iš Toastmasters konferencijos

Anksčiau skelbėme apie lapkritį vykusį klubo Prezidentės Laimos Valiukonytės, CL ir iždininko Svajūno Juodkos, CC vizitą Toastmasters Distrit 59 (kontinentinė Europa) konferencijoje ir varžybose Bonoje. Dabar skelbiame Laimos įspūdžius iš Bonos ir renginio.

Pagaliau Jie susigulėjo – įspūdžiai iš iškalbingo spektaklio Bonoje, kur vyko District 59 (59 sričiai priklauso toastmasterių klubai iš kontinentinės Europos) konferencija. Taigi dalinuosi su Jumis savo įkvėpimais.

Apie Boną

Bonoje pasijutau beveik kaip savo gimtajame Vilniuje– jaukios senamiesčio gatvelės, ramybė, rodos, jeigu ne District 59 surengta konferencija, sukvietusi 300 žmonių, mieste vakare nerastum nė gyvos dvasios…

Viešbučio, kuriame apsistojome, šeimininkas siras, buvo be galo pakerėtas mano …….. kvepalų:-) Sakė, koks nuostabus kvapas, ar tai lietuviški kvepalai? Aš jam tik nusišypsojau – tegu mano, kad Vilnius nė kiek neatsilieka nuo kvepalų sostinės Paryžiaus :-)

Konferencijoje

Viena iš sėkmingiausių viso Pasaulio Toastmasterių sričių District 59 surengė iškalbingą spektaklį –konferenciją, kurioje dalyvavo per 300 toastmasterių, tamadų ar tiesiog kalbėtojų iš visos kontinentinės Europos.

Renginys vyko tris dienas ir stebino savo įvairia programa pradedant humoristinių pasiruoštų kalbų ir ekspromtų kalbų varžybomis, tęsiant mini paskaitomis apie oratorystę ir lyderystę ir baigiant ekskursija į Haribo meškučių guminukų saldainių fabriką, kurio centrinė būstinė yra įsikūrusi Bonoje. Beje, pavadinimas Haribo yra fabriko įkūrėjo vardo, pavardės bei miesto Bona akronimas – Hans Riegel, Bonn.

Humoristinių kalbų varžybų finalas pamaitino mus gera vitamino c doze. Visos pasiruoštos varžybų dalyvių humoristinės kalbos buvo “sukaltos” pagal geros kalbos reikalavimus. Tačiau daugiausia komisijos balsų ir publikos simpatijų sulaukė tie, kurie sugebėjo labiausiai prajuokinti.

Pirmos vietos laimėtojos Janene Liston kalba buvo nepriekaištingai sudėliota pagal struktūrą ir skambėjo labai profesionaliai. Beje, Jenene šią kalbą paruošti padėjo John Zimmer. Nors kai kurie kalbos posūkiai buvo netikėti, kūno kalba nepriekaištinga, o pati kalba laisva ir natūrali, tačiau mano nuomone, kalbėtoja neišvengė visuotinai žinomų klišių panaudojimo, kas visada sukelia tam tikrą nusivylimą – kur aš tai jau girdėjau?

Antrosios vietos laimėtojo GirishPramani kalba man patiko labiausiai, nes joje buvo daugiausia netikėtų posūkių, gyvumo ir vaizdumo bei egzotikos:-) Kodėl? Pasižiūrėkite kalbą patys ir suprasite. Trečios vietos laimėtojo Peter Zinn kalbos irgi neaptarinėsiu…., nes man labiau patiko kita kalba.

Tai Jesper Caron kalba. Be galo apmaudu, bet Jasperas viršijo skirtą kalbai laiką 3 sekundėmis ir jo kalba dėl to buvo diskvalifikuota. Apmaudas liejosi Jespero viduje, bet kaip per savo paskaitą paminėjo John Zimmer – “let it go”. Neverta savęs graužti dėl to, kad nepavyko. Verta pasimokyti iš to. Ką Jesperas padarė gerai – tai pasijuokė iš paties savęs, iš toastmasterių. Saviironija visada veikia. Žmonės po apdovanojimų ceremonijos spaudė Jasperui ranką, nes tikėjo, kad jo kalba bus tarp geriausių.

Jūs tikriausiai norite paklausti, kas tas John Zimmer, kurio vardą spėjau paminėti kelis kartus. Ogi John Zimmer yra patyręs kalbėtojas, septynių District 59 varžybų nugalėtojas, priklausantis Toastmasterių klubui Šveicarijoje, teisininkas, dirbantis Jungtinėms Tautoms, ir tiesiog be galo išmintingas, šiltas, mielas žmogus.

Daugiau apie jį patį ir daug apie oratorystę paskaityti galite jo bloge.

Rekomenduoju visiems, ne tik oratoriams. Kiti žymūs vardai District 59 padangėje:

O dabar keletas įdomių minčių ir John Zimmer pristatymo „So, you want to win a speech contest?“. Tinka visiems, kurie siekia sakyti įsimintinas kalbas.

  • Dalyvaukite varžybose. Pasiekite auditorijos širdis. Jeigu parasite kalbą, kuri jus pravirkdė ar prajuokino – vadinasi jūs esate teisingame kelyje.
  • Atminkite – kalba yra ne apie jus, o apie auditoriją.
  • Focus on beating yourself, t.y. koncentruokitės ne į varžovųnugalėjimą, o į savęs įveikimą, į asmeninio tobulėjimo procesą.
  • Jeigu nelaimėjote varžybų – nesijaudinkite dėl to. Kaip sakė John Wooden žymus Amerikos krepšininkas ir treneris “You never fail if you know you did a best”.

Kaip jis – John Zimmer – pats ruošiasi kalboms?

Parašo kalbą kaip eilėraštį, pavyzdžiui:

Tai buvo iškalbos spektaklis

Kuriame dalyvavo artistai,

auditorija ir

toastmasteriška dvasia.

Taip geriau atsisijoja žodžiai, kurie yra pertekliniai, nereikalingi.

Persikūnykite į skulptorių, kuris tašo akmenį pašalindamas tai, ko nereikia, ir palikdamas tik tiek akmens ir ten, kad tai taptų tiesiog skulptūra. Paslaptis slypi paprastume.

Būkite natūralūs.

Sukurkite įsimintinus momentus. Juos panaudokite pradžioje, būtinai keletą jų viduryje kalbos ir vieną pabaigai.


Apie ekspromtų kalbas (Table Topics)

Neikite į sceną iš anksto paruošę atsakymą. Jeigu bandysite pritempti iš anksto paruoštą atsakymą prie klausimo, tai visada atrodys dirbtinai.

Gavę klausimą – pagalvokite, kokia bus jūsų idėja? Galite skirti laiko pagalvoti – tas leidžiama.

Kartais idėja ateina laiku (it clicks), kartais jums reikia kovoti (struggle), kad ji ateitų. Taip tiesiog yra.

Kaupkite įvairias istorijas, citatas. Kai gausite klausimą per ekspromtų sesiją – papasakokite vieną iš istorijų.

Nors kaimynai lenkai šnibždėjosi, kad Poznanės konferencija buvo pati geriausia iš iki šiol buvusių District 59 konferencijų ir Bona jos nepralenkė, tačiau kaip ten bebūtų smagu jaustis didelės toastmasterių bendruomenės nariu. Vien jau todėl, kad kaip tame anekdote „Pasakai – „dvidešimt septintas“ ir daugiau nieko nereikia sakyti – visi miršta iš juoko“.

Linkiu ir jums daug juoko Jūsų širdyse!

Irgi išdykusi Laima

P.S.

Čia galite pasižiūrėti humoristinių kalbų varžybų finalo kalbas. Slaptažodis speakingspectacle.

Ypatingai rekomenduoju šias tris:

  • Janene Liston
  • Girish Pramani
  • Jesper Caron

Laima Valiukonyte Bonoje

Related Posts

No posts were found for display