Kaip tapti tostų virtuozu?

Naujieji metai – vakarėlių, karnavalų ir pasilinksminimų metas. Tad progų pasakyti gerą tostą dabar kaip niekad daug. Mėgstame, kai mus pasveikina kaip nors nebanaliai. Visgi, populiariausių tostų topų viršūnėje išlieka palinkėjimas „Su Naujaisiais!“ Antrojoje vietoje puikuojasi: „Ačiū, ir tave.“ Gal šiemet ką nors įdomesnio?..

Daiva Suchockaitė

11/10/20221 min read

Pasak „First Toastmasters of Lithuania“ narės Daivos, geras tostų sakytojas kaip smuikininkas, grojantis su orkestru. Smuikininkas yra koncerto puošmena, jei groja gerai ir dera prie orkestro. Jei nepataiko, nejaučia orkestro dvasios ir bando perspjauti kitus — koncertas sugadintas! Ką daryti, jog „koncertas“ pavyktų?

Solo negali būti nuobodus. Smuiko virtuozas skiria daug dėmesio technikai. Tostų virtuozai irgi pasiruošia iš anksto. Apgalvokite, kur vyks vakarėlis, kiek žmonių jame dalyvaus. Ar jūs juos visus pažįstate? Darbo naujametinis vakarėlis, ar draugų? Jei labi nedrąsu, galima pasirašyti visą tekstą ir keletą kartų parepetuoti namuose. Nesimokykite teksto atmintinai ir neskaitykite iš lapo renginio metu. Įsiminkite svarbiausius akcentus, ką norite pasakyti ir palikite vietos improvizacijai. Pasisakymas neturėtų užtrukti ilgiau nei penkias minutes.

Šlovė koncertų salės šeimininkui.
Dažnai tostas prasideda nuo atsiprašymų virtinės. Tostą sakysiu pirmą kartą, esu prastas kalbėtojas, nežinau, ką pasakyti… Svarbiausias čia tikrai ne Jūs, o žmonės, kuriems sakote tostą. Naujametinio vakarėlio metu greičiausiai tai bus vakarėlio šeimininkas. Nuo jų ir pradėkite. „Rokas yra žmogus, kuriam galima paskambinti vidury nakties, kai užsitrenkia automobilio durelės“.

Neprisistato tik pasaulinio lygio žvaigždės. Jei vakarėlyje matote nepažįstamų veidų, prisistatykite. Dažnai mes sakome: „Rasa yra mano pusseserė“. Siūlau būti originalesniems: „Kai mes vasarodavom pas močiutę kaime, Rasa buvo tas žmogus, kuris atimdavo iš manęs pusę saldainių. Aš ilgai nepykdavau, nes ji — mano pusseserė“.

Klasika visada puiku. Tostų klasika — gera istorija. Atsiminkite, kas nutiko smagaus per praėjusius metus su šiais žmonėmis. Nereikia išpasakoti visko nuo darželio laikų . Pakanka ištraukti vieną momentą ir jį susieti su šiandienos aktualijomis. Būkite atsargūs: nepasakokite pikantiškų dalykų. Tostas turi būti malonus ir linksmas visiems.

Jei visgi geros istorijos atrasti nepavyksta, papasakokite anekdotą ar paieškokite įkvepiančių citatų. Tik nesusipainiokite, frazę „Kad uždegtum, visų pirma pats turi degti tuo jausmu. Kad pravirkdytum, visų pirma ašaros turi tekėti pačiam. Kad įtikintum, visų pirma pats turi tikėti.“ pasakė V. Čerčilis, ne Madona ir ne kaimynas iš penkto aukšto.

(……)

Čia kaip tik vieta tavo naujam tostui.