Atradimai ir netikėtumai tarptautinėje konferencijoje Varšuvoje

Henrikas Kuryla, „First Toastmasters of Lithuania“

Vėlų lapkričio ketvirtadienio vakarą prie „Panoramos“ prekybos centro Vilniuje buriasi linksma kompanija. Netrukus paaiškėja jų susibūrimo tikslas – atrieda autobusas su užrašu „Vilnius – Varšuva per Suvalkus“. Aišku apsipirkimo žygis į Lenkiją? Ne! Kelionės tikslas yra lyderystės ir viešojo kalbėjimo klubų tinklo „Toastmasters International“ 95-osios apygardos konferencija „Unbox yourself“. Į šią kelionę ir leidosi Lietuvos klubo „First Toastmasters of Lithuania“ narės Greta, Brigita, Ana ir Jurgita, taip pat Davis iš Rygos klubo ir aš, Henrikas.

Kelionė su visokiausiais patogumais (kava, internetas, filmai), bet … tai nakvynė autobuse. Kiekvieną kartą naktį praleidęs autobuse, prisiekiu sau, kad tai paskutinis kartas. Bet ateina vis kitas ir kitas paskutinis kartas… 6 valandą ryto Varšuva mus pasitinka tirštu rūku. Iš autobuso išlipame jaunatviškai patinę, tačiau stebėtinai žvalūs. Vertėjo čia trenktis?… O TAIP! (© Ana).

img_1161

Atvykę į renginio viešbutį pasijutome tarsi kitame pasaulyje. Kas ne taip?.. Žmonės. Jie elgiasi kažkaip kitaip nei žmonės gatvėje. Jie yra pasirengę bendrauti. Periferiniu regėjimu matai žmogų ir staiga pajunti, kad jis nori užmegzti kontaktą. Pasiduodi impulsui, atsisuki, nusišypsai, pradedi kalbėti… Žmonės įvairūs – iš skirtingų šalių, skirtingų kultūrų, tačiau jaučiasi kažkas bendro. Net sunku pasakyti, kas tai. Noras bendrauti? Tobulėti? Pozityvi nuostata? Bet kuriuo atveju, jausmas nepakartojamas, lyg ir esi namie, lyg ir ne visai…

Per dvi renginio dienas turėjome galimybę stebėti kalbų ekspromtu pusfinalius ir finalus, humoristinių kalbų pusfinalius bei finalus. Ir išklausyti tikrai vertų dėmesio pranešimų. Apibendrinant apie viską galima pasakyti, kad viskas lyg ir panašu į tai ką darome, tačiau… viena pakopa aukščiau. Ne taip aukštai, kad negalėtume pasiekti, tačiau pakankamai aukštai, kad motyvuotų pasitempti ir tobulėti. O dabar apie viską po truputį.

img_1175

 

Ekspromtai. Kalbų temos rimtos, tai yra – ne humoristinės. Namie su ekspromtais paprastai nueiname humoristinių kalbų keliu. Ir išgirsta rimto pasvarstymo reikalaujanti tema išmuša iš vėžių. Aišku, su rimta tema nesunku nueiti banalybės keliu (pvz., „aš už taiką pasaulyje“ ir t.t., ir pan.). Tačiau varžybose kalbėtojai to išvengė. Jie papasakojo šį bei tą apie save, klausytis tikrai buvo įdomu. Improvizuotų kalbų varžybų laimėtoja vėliau pasidalijo paslaptimi – reikia išvalyti protą nuo minčių. Tačiau man pasirodė, kad dauguma kalbėtojų turėjo pasiruoštą temą tokiam atvejui… Kaip ten bebūtų, „paruoštukės“ turėjimas taip pat rodo aukštą kalbėtojo klasę ir „košės“ tikrai nesugadina.

img_1191

Pasiruoštos humoristinės kalbos buvo STIPRIOS. Buvo kurioziškų sutapimų. Pvz. du vienas po kito pasisakę kalbėtojai pasirinko beveik identiškas temas: profesionali miegotoja ir profesionalus atidėliotojas. Finale klausydamasis Davio kalbos bandžiau suprasti, kodėl ji man atrodo tokia stipri − ar todėl, kad klausausi jos trečią kartą, ar todėl kad ji iš tiesų stipri. Pasirodė, kad pastaroji priežastis teisinga – Davis laimėjo humoristinių kalbų varžybas.

img_1319

Pranešimai. Buvo įvairių. Vieni patiko labiau, kiti mažiau, tačiau visi pasižymėjo profesionalumu. Ypač didelį įspūdį paliko pranešimai lyderystės tema. Buvo pateikiama aiški metodika, kaip sustyguoti komandinį darbą. Rekomendacijos turi aiškią ir paprastą struktūrą, todėl jomis lengva vadovautis. O svarbiausia, pranešimai pateikiami labai emocingai, pasitelkiant didelę pozityvios energijos dozę. Toks pranešimas nori-nenori skaitina veikti.

img_1254

Ko galima pasimokyti, tai praktinio užsiėmimo struktūros, dalyvių įtraukimo ir aiškaus tikslo siekimo. Beje, dalis pranešimų buvo pateikiami vokiečių kalba. Vienas iš jų buvo apie balso variacijas, todėl nuspredžiau sau pasidaryti iššūkį ir sudalyvauti. Vokiečių kalbos kažkada mokiausi, bet … iki galo neišmokau. Netikėtas atradimas buvo tas, kad vis dėlto galiu suprasti visai nemažą dalį žodžių. Tačiau svarbiausia pasirodė galimybė pasiklausyti pranešimo „išjungus“ pranešimo tekstą. Tuomet gali įvertinti pranešėjos švelnų, įtikinantį balso tembrą, neįtikėtinas variacijos galimybes bei natūralų, švelnų tačiau visą dėmesį sutraukiantį kontaktą su auditorija. Dar viena neįtikėtina patirtis – atsirado žmonių, kurie supratę, kad nemoku kalbos, pasišovė man versti tekstą.

Reiktų tarti nuoširdų AČIŪ! renginio organizatoriams. Sklandžiai sudėliota renginio programa, suvaldyti žmonių srautai, puikūs vedančiųjų pasirodymai ir puikus maistas. Visa tai ir dar daugiau prisidėjo prie šventinės atmosferos. Ir jei šis mano pasakojimas įžiebė norą sudalyvauti tokiame renginyje, tai galėsite padaryti: pavasarį, gegužės 19-20 dienomis konferencija vyks Berlyne, o rudenį, lapkritį – Brno. Šiam kartui tiek, iki kitų išvykų ir susitikimų!